W związku z dużym zainteresowaniem czytelników problemami Ukrainy, stworzyłyśmy listę książek, które pozwolą lepiej zrozumieć nie tylko wojnę w Ukrainie, ale również ukraińską kulturę i historię. Na naszej liście znajdują się książki związane z rosyjską agresją na ten kraj, ale również i powieści ukraińskich pisarek i pisarzy. Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas pozycje pomogą lepiej rozeznać się we współczesnym świecie.

Natalia Bryżko-Zapór,  Pogranicze wszystkiego. Podróże po Wołyniu, Wydawnictwo Czarne, 2021.

Tomáš Forró, Apartament w hotelu Wojna. Reportaż z Donbasu, Wydawnictwo Czarne, 2021.

Stanisław Sławomir Nicieja, Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych, Wydawnictwo MS, 2018, Tom 1-12.

Jurij Smirnow, Sekrety Lwowa,  Księży Młyn Dom Wydawniczy Michał Koliński, 2018.

Marek Koprowski Inna Ukraina : Zakarpacie - tu się zaczyna i kończy Europa, Wydawnictwo Replika, 2014.

Maciej Jastrzębski,  Krym. Miłość i nienawiść, Wydawnictwo  Helion, 2016.

Anatolij Isaakovič Krym, Rura, Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2011.

Oksana Zabužko,  Muzeum porzuconych sekretów, Wydawnictwo W.A.B., 2012.

Tomasz Grzywaczewski,  Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej, Wydawnictwo Czarne, 2020.

Włodzimierz Mędrzecki, Kresowy kalejdoskop, Wydawnictwo Literackie, 2018.

Garri Kasparov Nadchodzi zima: dlaczego trzeba powstrzymać Władimira Putina i wrogów wolnego świata, Wydawnictwo  Insignis Media, 2016.

Jelena Kostiuczenko1987, Przyszło nam tu żyć. Reportaże z Rosji, Wydawnictwo Czarne, 2021.

Barbara Włodarczyk, Szalona miłość. Chcę takiego jak Putin, Reportaże z Rosji, Wydawnictwo Literackie, 2021.

Masha Gessen Putin. Człowiek bez twarzy, Wydawnictwo Prószyński Media, 2012.

Boris Reitschuster, Władimir Putin. Dokąd prowadzi Rosję, Wydawnictwo Świat Książki, 2005.

Valery Panyushkin, Gazprom. Rosyjska broń, Wydawnictwo W.A.B., 2008.