W tym roku przypada 234. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, czyli Ustawy Rządowej z 3 maja 1791 r. przyjętej przez Sejm Czteroletni (1788-1792) – pierwszej spisanej konstytucji w Europie i drugiej na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.).
Konstytucja 3 Maja nie zdołała uchronić naszej niepodległości i uniknąć rozbiorów. Była próbą unowocześnienia ustroju państwa polskiego, a także próbą ratowania naszej suwerenności. Do dzisiaj pozostaje jednym z najważniejszych świadectw w historii Polski. W świadomości Polaków stała się symbolem walki o niepodległość i częścią narodowej legendy.
Temat ten podejmuje obszerna publikacja „Konstytucja 3 Maja w tradycji i kulturze polskiej” pod redakcją Aliny Barszczewskiej-Krupy (Wydawnictwo Łódzkie, 1991), będąca zbiorem studiów przygotowanym na dwóchsetlecie Konstytucji 3 Maja.
Czytelnik ma możliwość poznania genezy i dziejów funkcjonowania tradycji 3 Maja w polskiej myśli politycznej, ustrojowej i społecznej, w edukacji, w świadomości różnych grup i warstw społeczeństwa polskiego, w kulturze, nauce, sztuce i środkach masowego przekazu, od chwili jej powstania do XX w.