Trzecia odsłona internetowego klubu podróżnika, znaczy to, że już od trzech tygodni nasza biblioteka jest zamknięta dla wszystkich czytelników. Gdzieś pomiędzy sprzątaniem a szyciem maseczek ochronnych, chcemy pokazać, że świat jest piękny i liczymy na to, że jeszcze tylko trochę czasu nam potrzeba, by otworzyć granice i ponownie móc cieszyć się światem.

Dziś o kraju narodzin Buddy, o państwie, w którym większość rzek wpada do Gangesu, a dalekie widoki zasłaniają ośmiotysięczniki. Nepal. Prócz najwyższych szczytów świata, Nepal to również piękne świątynie i pomniki historii przepełnione detalami dzieł snycerskich.

Tak jak i w Indiach w Nepalu świątynie zachwycają nie tylko detalami oraz kolorami, ale i wielkością. Mieszkańcy Nepalu to głównie hindusi i buddyści, a kultura w Nepalu jest podobna do tej, którą poznałam w Indiach.  

Świątynia Małp w Katmandu, jedno z najstarszych miejsc kultu religijnego, które swoją nazwę zawdzięcza małpom tam mieszkającym. Chciałabym jednak podkreślić, że małpy to nie są miłe zwierzęta, w gruncie rzeczy są dość niebezpieczne, zwłaszcza w grupach.  

Młynki modlitewne w Świątyni Małp, według wierzeń tybetańskich obracanie młynkami równe jest z recytowaniem modlitw, tyle że młynkiem obraca się szybciej.

W 2015 roku w kwietniu Nepal nawiedziło ogromne trzęsienie ziemi, które zniszczyło wiele cennych średniowiecznych zabytków w tym również, stupę w Świątyni Małp. Największe szkody były widoczne w samym Katmandu i część z jego zabytków nigdy nie zostanie odbudowana. Na skutek trzęsienia ziemi śmierć poniosło około 9 tys. osób. 

Teren świątyni Paśupatinath, która położona jest przy wodach rzeki Bagnati (które wpływają do Gangesu), jest to miejsce odprawiania pogrzebów, podczas których pali się ciała pozostawione na stosach, po czym wrzuca popiół do wody. Padśupatinath jest największą i najbardziej świętą hinduistyczną świątynią w Nepalu, był to pierwszy raz kiedy nie pozwolono mi wejść do świątyni, mają do niej wstęp tylko wyznawcy hinduizmu. 

Widok na jedną z dzielnic w Dolnie Katmandu w stolicy kraju. 

Panorama Katmandu 

 

Zniszczona podczas trzęsienia ziemi świątynia w trakcie odbudowy. 

Miasto Pokhara, miejsce do którego przyjeżdżają himalaiści by zacząć swoją wspinaczkę. Widok na masyw Annapurna, dziesiąty najwyższy szczyt ziemi.  

Masyw Annapurna. 

 

Nad jeziorem Phewa Tal w mieście Pokhara. 

 

Ciekawostki o Nepalu:

W mieście Pokhara żyje kilka tysięcy uchodźców Tybetańskich. 

W Nepalu jak i w Indiach istnieje jeszcze tradycja aranżowanych małżeństw.

Nepalskie powitanie to "Namaste", używane również i w Indiach, choć w Indiach spotkałam się również z "RamRam". 

W Nepalu jak i w Indiach istnieje duży odsetek analfabetów.

Podział kastowy, mimo że zniesiony prawie 60 lat temu, w gruncie rzeczy dalej istnieje. 

Na ulicach można spotkać żebrzących trędowatych. 

W hinduskich telenowelach aktorzy mają jaśniejszy kolor skóry niż naturalne (zawsze grają w bardzo mocnym świetle). 

 

Książki godne polecenia:

Gołębiowska Magdalena - Daleko. Buddyjskie królestwo Mustangu. 

Stępczak Edyta - Burka w Nepalu nazywa się sari. 

Bonington Chris - Everest. Najtrudniejsza droga.