Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu wraz z 35. bibliotekami publicznymi na Dolnym Śląsku udostępniają wspólnie 6 219 ebooków na platformie libra.ibuk.pl. Oznacza to, że KAŻDY czytelnik, zapisany do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu może swobodnie i zupełnie za darmo przeglądać katalog wszystkich wykupionych publikacji i czytać je on-line bez żadnych ograniczeń czasowych. PIN można otrzymać po zgłoszeniu się do bibliotekarza dyżurującego w Czytelni (ul. Bohaterów Getta 1 / I. pietro), w Filii nr 1 (Mediateka - ul. Orzeszkowej 30a), w Filii nr 2 (ul. Iwaszkiewicza 12) lub w Filii nr 3 (ul. Baczyńskiego 1). Po wejściu do bazy libra.ibuk.pl uzyskuje się dostęp do katalogu e-booków.

Dostęp do platformy e-booków umożliwia czytanie na ekranie monitora całego tekstu książki i nawigowanie po spisie treści, w dowolnym czasie, przez całą dobę, na dowolnym urządzeniu z dostępem do internetu i bez względu na używany system operacyjny – wystarczy uruchomić przeglądarkę internetową.

Plakat promujący usługę IBUK Libra.

JAK KORZYSTAĆ Z IBUK LIBRA?


Trzeba założyć sobie konto MyIbuk, które umożliwia zaznaczanie tekstu, tworzenie zakładek, notatek, tworzenie wirtualnej półki z książkami, generuje bibliografię, pozwala korzystać ze słownika i encyklopedii, zalogować się na Facebooku oraz w wyszukiwarce Google, a także pozwala na udostępnianie notatek i fragmentów innym użytkownikom tych serwisów. Założenie konta to jednorazowa rejestracja – trzeba podać swój adres e-mail i hasło.

 ► Funkcje platformy IBUK LIBRA – film instruktażowy >>

JAK CZYTAĆ NA KOMPUTERZE DOMOWYM?


Trzeba wejść na stronę http://libra.ibuk.pl, następnie zalogować się na swoje konto MyIbuk i wpisać PIN uzyskany w bibliotece. Wówczas otrzymuje się bezpłatny dostęp do tych publikacji, na które licencję posiada MBP (prawie 3000 tytułów). Przy wszystkich tych pozycjach, na które MBP wykupiła licencję, pojawia się napis („dodaj do półki”).

 ► Rejestracja i logowanie dla posiadaczy kodów PIN – film instruktażowy >>

JAK KORZYSTAĆ Z DOSTĘPU DO E-BOOKÓW W BIBLIOTECE:


Trzeba być zapisanym do Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu. Wówczas na dowolnym komputerze w czytelni trzeba wejść na stronę http://libra.ibuk.pl i to wystarczy, żeby wybrać książkę i ją czytać. Jeśli jednak czytelnik zaloguje się dodatkowo na konto MyIbuk, to będzie mógł stworzyć własną półkę z wybranymi e-bookami, tworzyć zakładki, zaznaczenia itp.

 ► Osobista półka MyIBUK – film instruktażowy >>

WYMAGANIA SPRZĘTOWE


Zastosowana w IBUK LIBRA aplikacja do czytania książek działa w oknie przeglądarki. Nie ma potrzeby instalowania żadnego dodatkowego oprogramowania. Przeglądarka internetowa musi wspierać standard HTML5. Zalecamy używanie aktualnej wersji Mozilla Firefox, Google Chrome lub Safari. Nowe środowisko IBUK LIBRA działa w przeglądarce Internet Explorer od wersji 10. Starsze wersje IE nie zapewniają wsparcia standardu HTML5 oraz zawierają poważne luki w bezpieczeństwie.
Do prawidłowego działania aplikacji niezbędne jest stabilne połączenie z siecią Internet o przepustowości minimum 512kb/s (zalecamy 2Mb/s). Należy zezwolić na wykorzystywanie plików cookie oraz JavaScript. Aplikacja komunikuje się przy użyciu protokołu HTTP (port 80) oraz HTTPS (443).

Artykuł opracowany na podstawie informacji: https://www.wbp.wroc.pl/wbp/index.php/pl/e-zasoby/e-booki

Grafika promująca IBUK Librę. Grafika jest odnośnikiem do wpisu "Prezent od IBUK Libra z okazji Tygodnia E-Książki".
Załączniki:
Pobierz plik (Tydzień e-ksiażki 2024_lista dostepnych publikacji do 17.03.2024.xls)Lista dodatkowych tytułów[do 17 marca br.]331 kB

Mikołajkowy prezent od IBUKA Libry. W zasobach IBUKA Libry masz również powieści, kryminały i fantastykę. O bezpłatny dostęp pytaj w swojej bibliotece. Grafika jest odnośnikiem do wpisu "Prezent na Mikołajki od IBUK Libra".
Załączniki:
Pobierz plik (IBUK Libra_Mikołajki_wykaz tytułow dostepnych_6-24.12.2023.xls)Prezent na Mikołajki od IBUK Libra[Lista dodatkowych tytułów.]647 kB