W ramach współpracy z Powiatowym Ośrodkiem Wsparcia w Zgorzelcu, którą w ramach autorskiego projektu Biblioteka bez barier. Książki ze świata i świat w książkach, prowadzi jedna z naszych bibliotekarek. Przedstawiamy cykl spotkań związanych z podróżą po Azji Południowo-Wschodniej. Spotkania obejmują pokaz zdjęć własnego autorstwa z podróży po azjatyckich miastach, miasteczkach i wsiach.  Raz w miesiącu prezentujemy opowieści i  wspomnienia z podróży z kolejnego kraju. Cykl spotkań zawiera w sobie opowieści i ciekawostki z krajów Azji Południowo-Wschodniej, które podczas swojej rocznej podróży odwiedziła nasza bibliotekarka.

W kwietniu razem z uczestnikami i uczestniczkami zajęć terapeutycznych przemieszczaliśmy się po upalnej Birmie/Mjanmie, w której odkrywaliśmy sekrety nie tylko starożytnego miasta Bagan, ale również tajemnicze składniki birmańskiej szalenie ostrej kuchni. A ponadto uczyliśmy się na temat sztuki tradycyjnego birmańskiego makijażu, który tworzony jest ze sproszkowanego drzewa o nazwie tanaka. W maju z prawie 50 stopniowych birmańskich upałów, przenieśliśmy się do pięknie zzieleniałego przez porę deszczową Laosu, który właściwie cały pokryty jest lasem. Oglądaliśmy przywoływanie deszczu podczas tzw. Rocket Festival, podczas którego mieszkańcy wysyłają w niebo własnej roboty rakiety z rur PCV, by sprowokować chmury do wydawania z siebie ulew. Słuchaliśmy powieści jakie części kwiatu lotosu są jadalne i jak się do tego jedzenia zabrać. I oczywiście jak zawsze w Azji, dużo było zdjęć ze zwiedzania najważniejszych i tych mniejszych świątyń. Zajęcia w czerwcu spędziliśmy w Wietnamie i zastanawialiśmy się jak smakuje tradycyjna Egg Coffee czyli wietnamska kawa jajeczna. Oglądaliśmy zdjęcia pomnika Kazimierza Kwiatkowskiego (polskiego architekta, który w Wietnamie nazywany był „Kazik”, „Znachor”, „Człowiek z dżungli”), który stoi w miejscowości Hoi An w środkowym Wietnamie i to właśnie dzięki Kwiatkowskiemu Hoi An jest jednym z najpiękniejszych miast w Wietnamie. Na koniec mówiliśmy o tym co najważniejsze czyli o rodzinie, sprowokowani oglądaniem zdjęć z tygodniowego pobytu wśród wietnamskiej rodziny na wiosce na końcu świata. Opowieści z dalekich stron świata skłaniają wszystkich na spotkaniach do rozmów o tym jakie są różnice w życiu ludzi żyjących w innym niż nasz kręgu kulturowym, szukamy też cech wspólnych (bo takich też mamy wiele), ale przede wszystkim rozmawiamy o pięknie i różnorodności świata.