Zapraszamy do zapoznania się z wydaniem specjalnym „Tygodnika Powszechnego” pt. „Ziemie Odzyskiwane” poświęconym historii ziem zachodnich i północnych oraz ich mieszkańcom po 1945 r. do współczesności.
Wśród autorów reporterzy, historycy i eseiści m.in. Karolina Ćwiek Rogalska (autorka książki „Ziemie. Historie odzyskiwania i utraty”), Karolina Kuszyk („Poniemieckie”), Agnieszka Dobkiewicz („Dziewczyny z Gross-Rosen. Zapomniane historie z obozowego piekła”), Zbigniew Rokita („Odrzania. Podróż po ziemiach odzyskanych”), Piotr Oleksy („Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag”), Olga Drenda („Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji”) i Filip Springer („Miedzianka. Historia znikania”).
W numerze również przedpremierowy fragment nowej powieści Olgi Tokarczuk pt. „Świata jest za dużo”, która ukaże się jesienią w Wydawnictwie Literackim i poświęcona będzie Ziemiom Zachodnim.
Wydanie specjalne „Ziemie Odzyskiwane” jest dostępne na miejscu w Czytelni MBP (ul. Bohaterów Getta 1, I piętro).
Zapraszamy do lektury.




