Wraz z początkiem wakacji, w  nieco deszczową środę, 29 czerwca, gościliśmy po raz pierwszy w Mediatece dzieci z wychowawczyniami z Niepublicznego Przedszkola “Akademia Malucha” w Zgorzelcu.

W czasie tej wizyty dzieci zapoznały się ze wszystkimi zakątkami naszej placówki. Zauważyły, że książek tradycyjnych jest dużo mniej w typowej bibliotece. Bardzo były zaciekawione naszymi wnętrzami, zasobami płyt kompaktowych i winylowych oraz urządzeniami elektronicznymi. Chętnie zaangażowały się do udziału w przygotowanym przez nas spotkaniu, poświęconym naszej planecie.

Na początek wysłuchaliśmy krótkiego, przyjemnego nagrania o różnych sposobach ratowania naszego świata.  Potem wspólnie próbowaliśmy zdefiniować pojęcie ekologii. Następnie zaprezentowaliśmy naszym młodym czytelnikom opowiadanie pt. “Grudka i przyjaciele” autorstwa Dariusza Staniszewskiego. Szybko okazało się, że główna bohaterka opowiadania towarzyszyła nam podczas całej wizyty przedszkolaków. Dzieci grudki ziemi przyniosły na podeszwach swoich butów :) Nasi goście z wielkim zainteresowaniem wsłuchiwali się w treść opowiadania i z chęcią odpowiadali na pytania związanymi z jego treścią. Potem wspólnie naśladowały drzewa. Początkowo były bardzo smutne i zmartwione, a po chwili radosne i szczęśliwe.

W kolejnej części spotkania wysłuchaliśmy bajki na temat recyklingu i segregacji odpadów. Porozmawialiśmy o tym, które torby na zakupy są najbardziej ekologiczne, jakie istnieją rodzaje opakowań i jakie opakowania po produktach można przetwarzać oraz co można z nich zrobić.

Gdy czas spotkania dobiegał końca, dzieci na pamiątkę otrzymały od nas stare plakaty, z których wykonaliśmy papierowe samoloty. Każdy model został następnie pokolorowany i przygotowany do pierwszych lotów w Mediatece. Radości było co niemiara, a my już dziś nie możemy się doczekać kolejnej wizyty naszych nowych czytelników.

W pomieszczeniu biblioteki stoją dzieci z uniesionymi rękami do góry

W sali komputerowej Mediateki, bibliotekarz rozdaje dzieciom samoloty z papieru.

W sali komputerowej Mediateki dzieci kolorują samoloty z papieru

W Mediatece, dzieci stoją przy barierce i trzymają w rękach kolorowe samoloty z papieru.

W Mediatece, dzieci stoją przy barierce i wypuszczają do lotu kolorowe samoloty z papieru.

Grupa przedszkolaków z bibliotekarzem, stoi pod oknem Mediateki z uniesionymi rękoma do góry