We wtorek, 5 lipca, naszą multimedialną placówkę odwiedziły dzieci z klas 1-3 pierwszego turnusu półkolonii organizowanej przez Szkołę Podstawową nr 3 w Zgorzelcu.

Głównym tematem naszego spotkania były roboty, maszyny i ich programowanie, a także  zastosowanie algorytmów w życiu codziennym. Najpierw wysłuchaliśmy opowiadania “Robot” z serii książek “Wesoły Ryjek powraca”, autorstwa Wojciecha Widłaka. Następnie dzieci obejrzały prezentację na temat robotów, maszyn, czujników i zmysłów człowieka. Z wielkim entuzjazmem odpowiadały na zadawane pytania i rozwiewały swoje wątpliwości związane z działaniem różnych urządzeń i ich zastosowaniem w otoczeniu.

Później dzieci wysłuchały fragmentu książki “Hello Ruby: programowanie dla dzieci” autorstwa Lindy Liukas. Był to moment, kiedy nasi goście poznali pojęcie “algorytm”, kiedy jest ono używane i jaki ma związek z wszelkimi instrukcjami składania klocków, mebli, obsługi urządzeń, przepisami ruchu drogowego i przepisami kulinarnymi.

Kolejną częścią zajęć było to, na co dzieci najbardziej czekały, czyli programowanie prawdziwych robotów edukacyjnych Photon. Na rozłożonej macie każde uczestnik miał  za zadanie zaprogramować trasę przemieszczania się robota od punktu A do punktu B. Dla każdego dziecka trasa była nieco inna, aby samodzielnie wyznaczały kierunek ruchu tych małych urządzeń. Trasy bywały o tyle trudniejsze, że zawierały przeszkody. Choć zdarzały się pomyłki, to każdy młody programista ostatecznie zdołał wyznaczyć właściwą drogę dla swojego robota.

Nagrodą za pokonanie takiej trasy była kolorowanka z wizerunkiem robota oraz maska, którą można było dowolnie ozdobić i przymierzyć robotowi na głowę.

W pomieszczeniu Mediateki, bibliotekarz przedstawia dzieciom opowiadanie o robocie

W pomieszczeniu Mediateki, bibliotekarz rozdaje dzieciom losy z liczbami.

W pomieszczeniu Mediateki, bibliotekarz wyjaśnia dzieciom obsługę aplikacji do sterowania robotów.

W pomieszczeniu Mediateki, dzieci po kolejny wyznaczają trasę po której przemieszczać się będą roboty.

W pomieszczeniu Mediateki troje dzieci koloruje kolorowanki robotów.

W pomieszczeniu Mediateki dwójka chłopców koloruje kolorowanki robotów.

W pomieszczeniu Mediateki, chłopiec i dziewczynka koloruje kolorowanki robotów.

Wspólne zdjęcie dzieci i dorosłych przed oknem Mediateki.