Dziś naszym wykładem i prezentacją pt. „Nowe oblicze biblioteki. Multimedialna filia nr 1 w Zgorzelcu" otwieraliśmy XXII Dolnośląski Festiwal Nauki w Zgorzelcu.
Młodzież w trakcie spotkania miała okazje poznać bogatą ofertę edukacyjną i kulturalną, którą realizujemy od ponad dwóch lat w naszej nowej placówce przy ul. Orzeszkowej 30a w Zgorzelcu.

Jednym z naszych głównych obszarów działań jest prowadzenie cyklicznych warsztatów programowania dla dzieci i młodzieży w ramach Lokalnego Klubu Kodowania z projektu "Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę". Nasi czytelnicy podczas zajęć poznają popularne, wizualne języki programowania jak Scratch czy MakeCode. Dzięki Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ostatnim czasie naszą ofertę zajęć programowania wzbogaciliśmy m.in.: o nowe, bezprzewodowe roboty Photon oraz posiadamy 10 licencji do edukacyjnej wersji gry Minecraft:Education Edition. Dzięki zaangażowaniu publiczności mogliśmy dziś "w pigułce" wyjaśnić zasady tworzenia algorytmów.

Termin Dolnośląskiego Festiwalu Nauki zbiega się terminem drugiego, dużego wydarzenia promującego naukę jakim jest Europejski Tydzień Kodowania. CODE WEEK jest oddolną inicjatywą promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. W tym roku trwa od 5 do 20 października i uczestniczą w nim kraje z całej Europy. Polska jest w gronie faworytów, gdzie odbywa się najwięcej wydarzeń dotyczących kodowania w stosunku do populacji. Za zgłoszenie naszego udziału w tym wydarzeniu otrzymaliśmy od organizatorów certyfikat.